A tank is filled with water of density 103 kg/m3 and oil of density 0.9 x 103 kg/m3. The height of water layer is 1 m and that of the oil layer is 4 m. The velocity of efflux froman opening in the bottom of the tank is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
85m/s
b
88m/s
c
98m/s
d
92m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let dw and do be the densities of water and oil, respectively. Then the pressure at the bottom of the tank is hwdwg+h0d0g. Let this pressure be equivalent to pressure due to water of height h. Then,hdwg=hwdwg+h0d0g∴ h=hw+h0d0dw=1+4×0.91=4.6m According to Torricelli's theorem,v=2gh=2×10×4.6m/s=92m/s