A tank of height 5m is full of water. There is a hole of cross-sectional area 1 cm2 in its bottom. The initial volume of water that will come out from this hole per second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10−3m3/s
b
10−4m3/s
c
10m3/s
d
10−2m3/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of outflow, v=(2gh) V=2×10×5=10m/s Volume of liquid flowing out V=V× area of hole =10×10−4=10−3m3/s
A tank of height 5m is full of water. There is a hole of cross-sectional area 1 cm2 in its bottom. The initial volume of water that will come out from this hole per second is