A telephonic communication service is working at carrier frequency of 10 GHz. Only 10 % of it is utilized for transmission. How many telephonic channels can be transmitted simultaneously, if each channel requires a bandwidth of 5 KHz?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×103
b
2×104
c
2×105
d
2×106
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Only 10 % of 10 GHz is utilized by transmitting. ∴Band available for transmission=10100×10×109=109Hz Now, if there are n channels each using 5 KHz then , n×5×103=109 ⇒n=2×105