A telescope has an objective of focal length 50 cm and an eye piece of focal length 5 cm. The least distance of distinct vision is 25 cm. The telescope is focussed for distinct vision on a scale 200 cm away. The separation between the objective and the eye-piece is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
75 cm
b
60 cm
c
71 cm
d
74 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
fo=50cm,fθ=5cm,D=25cm and uo=200cm Separation between the objective and the eye lens is L=uofouo−fo+feDfe+D=200×50(200−50)+5×25(5+25)=71cm