A telescope has an objective lens of focal length 200 cm and an eye piece with focal length 2 cm. If this telescope is used to see a 50 meter tall building at a distance of 2 km, what is the height of the image of the building formed by the objective lens
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 cm
b
10 cm
c
1 cm
d
2 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnification of objective lens m=IO=v0u0=f0u0 ⇒I50=200×10−22×103⇒I=5×10−2m=5cm