For a television network 10×105 channels are granted. If the central frequency of the microwave link is 50 GHZ and the allotted band width for each channel is 2 KHz, how much percentage of link is used for the network ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 %
b
3 %
c
4 %
d
5 %
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Allotted bandwidth for each channel = 2 KHz = 2000 Hz No of Channels = 10×105 Bandwidth for all channels = 2000 ×10×105 = 2×109 Hz Frequency of microwave link = 50 GHz = 50×109 Hz Percentage of link used = Bandwidth for all channelsFrequency of microwave link ×100 =2×10950×109×100=125×100=4%