For a television network , 5×105 channels are granted. If the central frequency of the microwave link is 25 GHZ and the allotted band width for each channel is 2 KHZ, how much percentage of link is used for the network?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 %
b
10 %
c
25 %
d
5 %
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Allotted bandwidth for each channel = 2 KHz = 2000 Hz No of Channels = 5×105 Bandwidth for all channels = 2000 × 5×105 = 109 Hz Frequency of microwave link = 25 GHz = =25×109Hz Percentage of link used = 10925×109=125=0.04 i.e 4%