The temperature of a wire of length 1 m and area of cross-section 1 cm2 is increased from 0o to 100oC. If the rod is not allowed to increase in length, the force required will be α=10−5/∘C and Y=1011Nm−2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
103 N
b
104 N
c
105 N
d
109 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force developed, F=YAα(Δθ)=1011×10−4×10−5×100=104N