In a terrestrial telescope the focal length of erecting lens is 2 cm. The length of the telescope is 96 cm. If the magnifying power of the telescope is 10, then the focal lengths of eye piece and objective are respectively
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 cm, 80 cm
b
96/11 cm, 960/11 cm
c
6 cm, 90 cm
d
92/11 cm , 920/11 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
total length of a terrestrial telescope is f0+4f+fe=96 cm f=2cm f0+fe=88 cm magnification f0fe = 10