Th6 intensity of γ radiation from a given source is I. On passing through 36 mm of lead, it is reduced to I / 8. The thickness of lead, which will reduced the intensity to I/ 2will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6mm
b
9mm
c
12mm
d
18mm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
we know that I′=Ie−μx or −μX=logI′/I −μ(36)=log(I/8I) −μx′=log(I/2I) Dividingeq.(1)byeq.(2)363lo8(t 36x′=3log(1/2)log(1/2)=3 x′=363=12mm
Th6 intensity of γ radiation from a given source is I. On passing through 36 mm of lead, it is reduced to I / 8. The thickness of lead, which will reduced the intensity to I/ 2will be