There exists a uniform magnetic and electric field of magnitude 1 T and 1 V /m, respectively, along positive y-axis. A charged particle of mass 1 kg and of charge 1 C is having velocity 1 m/s along x-axis and is at origin at t = 0. Then the co-ordinates of particle at time−π seconds will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(0, 1, 2) m
b
0, π2, −2 m
c
2, π2/2, 2 m
d
0, π2/2, 2 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The particle will move in a non-uniform helical path with increasing pitch as shown below.Its time period will be: T=2πmqB=2π secondsChanging the view, the particle is seemed to move in a circular path in (X - Z) plane as shown belowAfter π-seconds the particle will be at point 'P' (after completing half circle), hence X coordinate of P will be 0.yπ=0π+12 Eqmπ2 = π22z=2r=2mv/qB=2mHence, the coordinate 0, π22, 2