There is a hole in the bottom of tank having water. If total pressure at bottom is 3 atm (1 atm = 105N/m2) then the velocity of water flowing from hole is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
400 m/s
b
600 m/s
c
60 m/s
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Pressure at the bottom of tank P=3×105 Nm2Pressure due to liquid column Pl = ρgh=3×105−1×105=2×105 N/m2and velocity of water v=2gh∴ v=2Plρ=2×2×105103=400 m/s