There is a hole in the bottom of tank having water. If total pressure at bottom is 3 atm (1 atm=105 N/m2) , then the velocity of water flowing from hole is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
400 m/s
b
600 m/s
c
60 m/s
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Pressure at the bottom of tank P=D=3×105 N/m2= Atmospheric pressure + Pressure of liquid columns=P0+hρg Pressure due to liquid column = Pressure difference between bottom and topP−P0=P1=3×105−1×105=2×105=hρg And velocity of water, v=2gh or v=2P1ρ=2×2×105103=400m/s