There is a small hole in a hollow sphere. The water enters in it when it is taken to a depth of 40 cm under water. The surface tension of water is 0.07 N/m. The diameter of hole is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7 mm
b
0.07 mm
c
0.0007 mm
d
0.7 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
P=2Tr ∴ r=2TP or r=2×7040×1×10=0⋅35cm Diameter =2 r =0. 7 cm = 7mm