There is a uniform electric field of strength 103 V/m along y-axis. A body of mass 1g and charge 10-6C is projected into the field from origin along the positive x-axis with a velocity 10 m/s. Its speed in m/s after 10 s is (Neglect gravitation)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10
b
52
c
102
d
20
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Body moves along the parabolic path.For vertical motion: By using v=u+at⇒ vy=0+QEm.t=10−6×10310−3×10=10m/secFor horizontal motion. Its horizontal velocity remains the same i.e. after 10 sec, horizontal velocity of body vx=10m/sec Velocity after 10 sec v=vx2+vy2=102m/sec