A thermally isolated cylindrical closed vessel of height 8 m is kept vertically. It is divided into two equal parts by a diathermic (perfect thermal conductor) frictionless partition of mass 8.3 kg. Thus the partition is held initially at a distance of 4 m from the top, as shown in the schematic figure below. Each of the two parts of the vessel contains 0.1 mole of an ideal gas at temperature 300 K. The partition is now released and moves without any gas leaking from one part of the vessel to the other. When equilibrium is reached, the distance of the partition from the top (in m) will be _______ (take the acceleration due to gravity =10 ms−2 and the universal gas constant = 8.3 J mol−1K−1).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Assuming temperature remains constant at 300 KInitially, V02=A4In lower chamber, From P1V1=P2V2P1V02T=P1′V02−AxTIn upper chamber, From P1V1=P2V2P2V02T=P2′V02+AxTFinally during equilibrium, P1′−P2′A=mg⇒P1V02V02−Ax−P2V02V02+AxA=mg⇒nRT14−x−14+x=mg⇒(0.1)(8.3)3004+x−4+x16−x2=mg⇒32x16−x2=1⇒6x=16−x2⇒x2+6x−16=0⇒x=2 distance =4+2=6m