In a thermodynamic process the pressure of a fixed mass of a gas is changed in such a manner that the gas molecules give out 30 J of heat and 10 J of work done on the gas. If the initial internal energy of the gas was 40 J. Then the final internal energy will be ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80 J
b
20 J
c
Zero
d
-20 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
first law of thermodynamics is dQ=dU+dWdQ is heat energy =-30J (-ve since heat given out by system)dW is work done = -10J (-ve since work is done on system)dU is change in internal energy=Uf-Uii=Ufinal-Uinitial here Ui=40J substitute the values in first law of thermodynamics dQ=[Uf-Ui]+dW ⇒-30=[Uf−40]−10 ⇒-30+50=Uf ⇒Uf=20 J