They are small elastic balls placed at rest on a smooth horizontal surface which are circulated at the extremes with radius 2m. The masses of balls are M,M2,M22....M2n−1 . Find the least velocity which should be provided to the first ball of mass m such that 5th ball completes a vertical circle (nearly) [in ms−1] .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
V2=2m1u1m1+m2 V2=2M(M+M2)u=43u V3=2M2(M2+M4)×43u=(43)2uBetween M4 and M8 V4=(43)3uSimilarly V5=(43)4uGiven V5=5gR=5×2×10=1010=(43)4u⇒u=3 m/s