The thickness of the ice layer on the surface of lake is 20 m. A hole is made in the ice layer. What is the minimum length of the rope required to take a bucket full of water out? (Take density of ice = 0.9×103kg/m3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 m
b
5 m
c
9 m
d
18 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that density of ice = 910×density of water, so only 110th of ice will be outside the water. This means that 20 ×110 =2m of ice layer will be above the water surface. In other words, in the hole, the water level with rise up to 18 m of the ice layer. So minimum length of rope required = 2 m.
The thickness of the ice layer on the surface of lake is 20 m. A hole is made in the ice layer. What is the minimum length of the rope required to take a bucket full of water out? (Take density of ice = 0.9×103kg/m3)