The thickness of a metallic plate is 0.4 cm. The temperature between its two surfaces is 200C. The quantity of heat flowing per second is 50 cal from 5 cm2 area. The coefficient of thermal conductivity (in CGS system) will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.2
b
0.3
c
0.4
d
0.5
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that, Qt=KA(Δθ)l50=5×20K0.4or K=50×0.45×20=0.2