A thief is running away on a straight road in a jeep moving with a speed of 9 ms-1. A policeman chases him on a motor cycle moving at a speed of 10 ms-1. If the instantaneous separation of the jeep from the motor cycle is 100 m, how long will it take for the policeman to catch the thief?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 s
b
19 s
c
90 s
d
100 s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Relative velocity of policeman w.r.t. the thief is 10−9=1ms−1. Since the relative separation between them is 100 m, the time taken will be = relative separation/relative velocity = 100/1 = 100 s.