A thin conducting rod of rectangular cross section and of length 'ℓ'=25 meter and mass ‘m’ = 4 kg lies on the horizontal table. It can translate along x-axis. Coefficient of friction between the rod and the table is 'μ'=12. If the current in the conductor is 2 ampere, then the minimum magnitude of uniform constant magnetic field strength (in Tesla) that should exist in space such that conducting rod just starts to translate along x-axis is P .Value of P= ------- (take g = 10 m/sec2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let say magnetic field acts such that magnetic force F makes an angle θ with horizontal.Vertical : N=mg-FsinθHorizontal : fL=Fcosθ⇒μN=Fcosθ⇒μ(mg-Fsinθ)=Fcosθ⇒F=μmgμsinθ+cosθFor F to be minimum, (μsinθ+cosθ) should be maximum∴ddθ(μsinθ+cosθ)=0⇒μcosθ−sinθ=0⇒μ=sinθcosθ⇒sinθ=μ1+μ2 and cosθ=11+μ2 ∴Fmin=μmg1+μ2⇒iℓBmin=μmg1+μ2⇒Bmin=μmgiℓ1+μ2=(0.5)(40)(45)(52)=2T