A thin convex lens of refractive index 1.5 is coated with a thin film of refractive index 1.2 in order to reduce the reflection from its surface at λ=480 nm . Find the maximum thickness of the film which will minimize the intensity of the reflected light.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10−7m
b
10−6m
c
2×10−7m
d
3×10−6m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, path difference is Δx=2μt = λ2 ⇒t=λ4μ=480×10−94×1.2=10−7 m