A thin copper rod AB of length 1m is rotating with constant angular velocity ω = 5 rad/s. A magnetic field of induction B = 0.5 T with its direction perpendicular to the rod exists in that region as shown in the figure. Then induced potential difference between mid point C and end B of the rod is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.9375 V
b
1.25 V
c
0.7528 V
d
1.5 V
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
VC = Speed of C = 5 x 12m/s=52m/sVB = Speed of B = 5 x 1 m/s=5 m/sPoint B is at higher potential.∴Potential difference between B and C =B x Length BC x VB+VC2=0.5 x 0.5×5+2.52volt=0.9375 volt