A thin copper rod of length 1.5 m lies in xy plane parallel to y-axis. It starts moving with a constant velocity V→=3i^+4j^m/s. A uniform magnetic field B→=i^−j^+k^Texists in that region. Then induced potential difference between the ends of the rod is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 volt
b
4 volt
c
3 volt
d
4.5 volt
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Induced potential differenceε=V→×B→.l→∴ ε=3i^+4j^×i^−j^+k^.1.5j^volt= 4.5 volt