A thin copper rod PQ of length 1 m is made to move with velocity V = 2 m/s in a uniform magnetic field of induction B = 1.5 Tesla as shown in the figure. Then induced potential difference between points P and R is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.375 volt
b
02.5 volt
c
5.3 volt
d
23 volt
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(1)VP−VQ=BlV sin θ = 1.5 × 0.25 ×2×sin300=0.375 volt.