A thin lens of refractive index 1.5, and focal length in air 20 cm is placed inside, a large container containing two immiscible liquids as shown below. If an object is placed at an infinite distance close to principle axis (common intersection line of layers), the distance between images
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25 cm
b
45 cm
c
65 cm
d
85 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For upper portion, f1=μ2−1μ2μ1−1fa=1.5−11.51.2−1×20=40 cm fa =focal length of the lens in air.f1 is the position of the image for the upper part of the object and f2 is the position of the image for the lower part of the object.For lower portion, f1=μ2−1μ2/μ3−1fa=1.5−11.5/2.5−1×20=−25 cm so the distance between the images is equal to 40+25=65 cm.