A thin liquid film formed between a U shaped wire and a light slider supports a weight of 1.5×10−2N, as shown in the figure. The length of the slider is 30 cm and its weight negligible. The surface tension of the liquid film is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.0125Nm−1
b
0.1Nm−1
c
0.05Nm−1
d
0.025Nm−1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, W=1.5×10−2N, l=30cm=30×10−2mThe force due to surface tension will balance the weight. i.e., F=WA liquid film has two free surfaces. 2SL=W or S=W2LS=1.5×10−22×30×10−2=0.025Nm−1A slider will support the weight when the force of surface tension acting upwards on the slider (= 2S/) balances the downward force due to weight (= W).