A thin magnetic needle oscillates in the horizontal plane with a time period of 2.0 s. If the needle is broken into 4 equal parts perpendicular to its length, then the time period of each part will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 s
b
1.0 s
c
1.5 s
d
2.0 s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T=2πIMBFor each part M becomes one-fourth while l becomes (1/64)th. Hence, T'=2πI/64M/4B=T4=24=0.5 s