A thin rod AB of length 2m is moving with velocity v=3 m/s in a uniform magnetic field of induction B = 1.5 Tesla, Direction of velocity vector makes an angle of θ=300 with the length of the rod. Then potential difference between the ends is given by ______
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
VA−VB=4.5 volt
b
VB−VA=4.5 volt
c
VA−VB=4 volt
d
VB−VA=3 volt
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
End A will be at higher potential.∴ VA−VB= BlV sinθ=1.5 × 2 × 3× sin300 volt⇒ VA−VB=4.5 volt