A thin rod of mass 0.9 kg and length 1 m is suspended, at rest, from one end so that it can freely oscillate in the vertical plane. A particle of mass 0.1 kg moving in a straight line with velocity 80 m/s hits the rod at its bottom most point and sticks to it (see figure). The angular speed (in rad/s) of the rod immediately after the collision will be____
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0020.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Applying conservation of angular momentum of particle + rod about the hingeLi=Lf⇒muL +Irodwinitial=Iparticle+Irodωfinal⇒m×u×L+0=mR2+MR23ω⇒1×0.1×80+0=0.1×12+0.9×123ω⇒8=0.4ω⇒ω=20 rad/s