A thin uniform metallic rod of length 0.5 m and radius 0.1 m with an angular velocity 400 rad s-1 in a horizontal plane about a vertical axis passing through one of its ends. Elongation in the rod is (in m) [Given density of material of the rod is 104kgm-3 and Y=2×1011Nm-2 ]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10-33
b
310-3
c
2102
d
1022
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Consider an element of length dx at a distance x from the axis of rotation,dF=dmxω2 =ρAdx·x·ω2 F=ρAω2∫xLxdx =12ρAω2L2-x2 If dy is the elongation in the element of length dx, thendydx=FAY dy=FdxA·YΔl=ρω22Y∫0LL2-x2dx Δl=ρω2·L23Y Δl=104×(400)2×1232×1011=10-33 m