Three blocks A,B and C of masses 4 kg, 2 kg and 1kg respectively, are in contact on a frictionless surface, as shown. If a force of 14 N is applied on the 4 kg block, then the contact force between A and B is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6N
b
8 N
c
18 N
d
2 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Acceleration of system = Fnet Mtotal =144+2+1=2m/s2The contact force between 4 kg and 2 kg block will move 2 kg and 1 kg block with the same acceleration soFcontact = (2+ 1) a = 3(2) = 6 N