Three blocks A, B and C , of masses 4 kg, 2 kg and 1 kg respectively, are in contact on a frictionless surface, as shown. If a force of 14 N is applied on the 4 kg block, then the contact force between A and B is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 N
b
18 N
c
2 N
d
6 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, MA=4 kg,MB=2 kg,MC=1 kg,F=14 N Net mass, M=MA+MB+MC=4+2+1=7 kg Let a be the acceleration of the system. Using Newton's second law of motion, F=Ma14=7a ∴ a=2 m s-2Let F' be the force applied on block A by block B i.e. the contact force between A and B. Free body diagram for block A Again using Newton's second law of motion, F-F'=4a14-F'=4×214-8=F'∴ F'=6 N