Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Three equal resistances each of R ohm are connected as shown in fig. A battery of 2 V and internal resistance 0 .1 ohm is connected across the circuit.The value of R for which the heat generated in the circuit will be maximum is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.3 Ω

b

0.01 Ω

c

0.1Ω

d

0.03Ω

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The three resistances are connected in parallel across the source. Their equivalent resistanceR′=R3Current in the circuit, i=2R′+0⋅1Heat produced, H = i2 R' = 4R′R′+0⋅12Heat will be maximum when dHdR′=0Thus ddR′4R′R′+0⋅12=0Solving, we get R = 0⋅1Ω∴ R = 3R' = 3 x 0.1= 0.3Ω
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring