Three identical blocks A, B and C are at rest. But A is approaching towards B with a speed 10m/s. The coefficient of restitution for all collisions is 0.5. The speed of the block C just after collision is approximately
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When A collide with B,m×10=mvA+mvB .....(i)e=12=vB−vA10vB−vA=5 ........(ii)Solving equation (I) and (ii), we getvB=7.5 m/si.e., A has transferred 75% of its speed to B. Similarly, B will also transfer 75% of its speed to C.vc=75100×7.5=5.625 m/s