Three masses of 16, 8, and 4 kg are placed in contact with each other as shown in fig. If a force of140 N is applied on 4 kg mass, then force on 16 kg mass will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
140 N
b
120 N
c
100 N
d
80 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The common acceleration of the system will be a=Fm1+m2+m3=14016+8+4 =14028=5m/s2∴Force on16kg mass=mass×acceleration16×5=80N.
Three masses of 16, 8, and 4 kg are placed in contact with each other as shown in fig. If a force of140 N is applied on 4 kg mass, then force on 16 kg mass will be