The threshold frequency for a certain metal is v0 When light of frequency v = 2 v0 is incident on it, the maximum velocity of photo electrons is 4 x 106 m/s' If the frequency of incident radiation is increased to 5 v0, then the maximum velocity of photo electrons in m/s will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(4/5)×106
b
2 x106
c
8 x 106
d
2 x 107
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
12mv12=2hv0−hv0=hv0 12mv22=5hv0−hv0=4hv0 ∴ 12mv22=412mv12 or v2=2v1 or v2=2×4×106=8×106m/s