Threshold frequency for a metal is 1015 Hz. Light of λ = 4000 Ao falls on its surface. Which of the following statements is correct?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
No photoelectric emission takes place
b
Photo-electrons come out with zero speed
c
Photo-electrons come out with 103 m/sec speed
d
Photo-electrons come out with 105 m/sec speed
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frequency of light of wavelength λ=4000Ao isv=cλ=3×1084000×10−10=0.75×1015 which is less than the given threshold frequency. Hence no photoelectric emission takes place.