The threshold frequency for a metallic surface corresponds to an energy of 6.2eV and the stopping potential for a radiation incident on this surface is 5V. The incident radiation lies in
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
ultraviolet region
b
infrared region
c
visible region
d
X- ray region
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work function W=6.2 eVK.Emax=5eVEnergy of incident photon=W + K.Emax=11.2 eVWavelength of incident photon =1240011.2=1107A0 This lies in UV region
The threshold frequency for a metallic surface corresponds to an energy of 6.2eV and the stopping potential for a radiation incident on this surface is 5V. The incident radiation lies in