The threshold wavelength of photon for a metal surface is 3640 A. If a light of wavelength 2240 A is incident on metal surface, then velocity of ejected electron will be (given h=6.63×10−34,c=3×108m/s,me=9)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18.4×106 m/s
b
8.6×105 m/s
c
15×106 m/s
d
12.5×105 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By Einstein's photoelectric equation,12mevmax2=hc1λ−1λ0Vmax=2hcme1λ−1λ0=2×6.63×10−34×3×1089.1×10−3110102240−10103640=8.6×105 m/s