The time period and the amplitude of a simple pendulum are 4 second and 0.20 metre respectively. If the displacement is 0.1 m at time t = 0, the equation of its displacement is represented by:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
y=0.2 sin (0.5πt)
b
y=0.2 sin (0.5πt+π/6)
c
y=0.1 sin πt+π/6
d
y=0.1 sin 0.5 πt
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
y=A sin ωt+ϕIf at t=0, y=0.1 m, then 0.1=0.2 sin ϕ⇒ϕ=π/6 y=0.2 sin 2πt4+π6 =0.2 sin 0.5 πt+π/6