The time period of a geo-stationary satellite is 24 h, at a height 6RE (RE is the radius of earth) from surface of earth. The time period of another satellite whose height is 2.5 RE from surface will be [NEET (Odisha) 2019]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
62 h
b
122 h
c
242.5 h
d
122.5 h
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From Kepler's third law, the time period of revolution of satellite around earth isT2∝r3 or T∝r3/2 …(i)where, r is the radius of satellite's orbit.Here, r1=6RE+RE,T1=24 h r2=2.5RE+RE,T2=?So, from Eq. (i), we get T1T2=r1r23/2 24T2=6RE+RE2.5RE+RE3/2=73.53/2⇒ T2=24(2)3/2=2422=122=62 h