Time period of a particle executing SHM is 8 s. At t = 0, it is at the mean position. The ratio of the distance covered by the particle in the 1st second to the 2nd second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12+1
b
2
c
12
d
2+1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here x=Asinωtx1=Asin2π8×1=Asinπ4=A2 and x2=Asin2π8×2=ATherefore, the distance traveled in 2nd second isx2′=x2−x1=A−A2=(2−1)A2∴ Ratio =x1x2′=A/2(2−1)A2=1(2−1) =2+1(2−1)(2+1)=(2+1)2−1=(2+1)