The time period of a particle in simple harmonic motion is 8 second. At t =0, it is at the mean position. The ratio of the distances traveled by it in the first and second second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 /2
b
12
c
1/(2−1)
d
1/3
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In S.H.M., y=asinωt where ω=2πT=2π8=π4 At t=1sec, y1=asin(π/4)=a/2 At t=2sec, y2=asin(π/2)=a Now y2−y1=a−a2=(2−1)a2 ∴ y1y2−y1=1(2−1)