At time t = 0 magnetic field of 1000 Gauss is passing perpendicularly through the area defined by the closed loop shown in the figure. If the magnetic field reduces linearly to 500 Gauss, in the next 5s, then induced EMF in the loop is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
36μV
b
56μV
c
48μV
d
28μV
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Area of given loop = A= 16×4-212×4×2 = 56 cm2 Induced emf, ε=dϕdt=1000−500×10−4×56×10-45 =56 μV