The time taken by a transverse pulse to travel full length of a uniform rope of mass 0.1 kg and length 2.45 m hanging from the ceiling, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 s
b
0.5 s
c
2 s
d
1.414 s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At a distance y from bottom end consider a string element of length dy. Tension at this height is,MgLy and velocity = Tμ where μ=ML linear densityso velocity of the wave at y v=Tμ=μgyμ=gydydt=gy dt =dyy1g on integrating t=1gy1212=2gL t=2Lg=22.459.8=214=1 alternatively v=gy v2=gy compairing with v2=2ay a= g2 time t = 2sa=2Lg2=4Lg=4×2.459.8=1