The time taken for the magnetic energy to reach 25 % of its maximum value, when a solenoid of resistance R, inductance L is connected to a battery is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
LR ln 5
b
LRln2
c
LRln 10
d
Infinite
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnetic energy in a solenoid is given byU=12LI021−e−RtL2 ⇒U=U01−e−RtL2 ∵U0=12LI02⇒25U0100=U01−e−RTL2 ⇒12=1−e−RtL⇒2=eRtL Applying logarithm on both sides⇒ ln2=RtL ⇒ t=LRln2