A tiny spherical oil drop carrying a net charge q is balanced in still air with a vertical uniform electric field of strength 81π7×105 V/m. When the field is switched off, the drop is observed to fall with terminal velocity 2×10−3 m/s. Given g=9.8 m/s2, viscosity of the air 1.8×10−5 Ns/m2 and the density of oil 900kgm-3 . The magnitude of q is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.6×10−19 C
b
3.2×10−19 C
c
4.8×10−19 C
d
8.0×10−19 C
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
GivenElectric field strength E=81π7×105 VTerminal velocity Vt=2×10−3 m/sAcceleration due to gravity g=9.8 m/s2Viscosity of the air =1.8×10−5 Ns/m2 The density of oil ρoil=900 kg/m3When the electric field is on then oil drop is in equilibriumqE=mg∵m=43πR3ρ⇒qE=43πR3ρg⇒q=4πR3ρg3E…..(1)When the electric field is switched off mg=6πηRvt⇒43πR3ρg=6πηRvt⇒R=9ηvt2ρg…..(2)From equation (1) and (2) we have q=43π9ηvt2ρg32×ρgE⇒q=43π9×1.8×10−5×2×10−32×900×9.83/2×900×9.8×781π×105⇒q=8×10−19C