A torch bulb rated as 4.5 W, 1.5 V is connected as shown in the figure. The e.m.f. of the cell needed to make the bulb glow at full intensity is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.5 V
b
1.5 V
c
2.67 V
d
13.5 V
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Current in the bulb =PV=4.51.5=3ACurrent in 1 Ω resistance =1.51=1.5 AHence, total current from the cell, i = 3 + 1.5 = 4.5 ABy using E=V+ir ⇒ E=1.5+4.5 × 2.67 = 13.5 V